Przydatne linki
Dane zero-party to informacje dobrowolnie i aktywnie udostępniane firmom lub organizacjom przez osoby fizyczne. W przeciwieństwie do danych first-party, które są gromadzone w sposób pośredni, poprzez interakcje użytkownika, dane zero-party są dostarczane dobrowolnie i bezpośrednio przez samych użytkowników. Mogą one obejmować m.in. osobiste preferencje, potrzeby czy zainteresowania.
W świetle faktu, że kwestia prywatności oraz przepisy dotyczące ochrony danych zyskują na znaczeniu, dane zero-party stały się cennym i niezbędnym zasobem firm.
Gromadź dane zero-party i pogłębiaj swoje zrozumienie preferencji, potrzeb i pragnień klientów. Zamiast polegać na założeniach i przypuszczeniach, podejmuj świadome decyzje i twórz skuteczne kampanie oparte na rzeczywistych preferencjach klientów. Buduj długoterminowe relacje z klientami, maksymalizuj Customer Lifetime Value i napędzaj wzrost poprzez wdrożenie strategii marketingowej opartej na danych.
Przeczytaj ten artykuł, aby dowiedzieć się, w jaki sposób SALESmanago może pomóc ci w gromadzeniu danych zero-party oraz jak możesz wykorzystać te dane w swoich codziennych działaniach marketingowych.
Spis treści
- Podstawowe informacje
- Zbieranie danych zero-party z pomocą SALESmanago
- Wykorzystywanie danych zero-party w działaniach marketingowych
1. Podstawowe informacje
Wraz ze wzrostem świadomości klientów następuje powolne, lecz nieuniknione odejście od marketingu opartego na plikach cookie na rzecz marketingu opartego na zgodach i danych zero-party.
Dane zero-party to jeden z rodzajów danych wyróżnianych w dziedzinach marketingu i gromadzenia danych, obok danych first-party oraz third-party. Te trzy kategorie informacji różnią się między sobą pod względem poziomu wiarygodności, a w rezultacie – pod względem przedstawianej wartości. Dzięki zrozumieniu tych różnic możesz podejmować bardziej świadome decyzje przy budowaniu strategii marketingowych opartych na danych.
Dane zero-party to dane świadomie, aktywnie i dobrowolnie udostępniane przez osoby fizyczne twojej firmie lub organizacji. Dane te są zazwyczaj pozyskiwane za pomocą ankiet, formularzy, pytań o preferencje bądź innych narzędzi, których przeznaczenie jest dla klienta jasne. Dane typu zero-party dają wgląd w preferencje, zainteresowania i potrzeby klientów, umożliwiając zaawansowaną personalizację komunikatów marketingowych oraz dostarczanie lepszych doświadczeń klienta. Dzięki gromadzeniu i wykorzystywaniu danych zero-party możesz budować zaufanie wśród klientów oraz zacieśniać relacje z odbiorcami, co może się przełożyć na wyższe CLV.
PRZYKŁAD: Klient informuje cię, że ma kota o imieniu Coco, który lubi mokrą i półwilgotną karmę. Dzięki temu wiesz, że klient na pewno ma kota i będzie zainteresowany konkretnymi kategoriami twoich produktów w przyszłości.
Dane first-party to dane pozyskiwane przez twoją firmę lub organizację bezpośrednio od klientów lub użytkowników, a w związku z tym uważane za wartościowe i godne zaufania. Ten rodzaj danych pozyskiwany jest poprzez interakcje klienta z twoimi własnymi platformami i kanałami, takimi jak strony internetowe, aplikacje mobilne czy programy lojalnościowe. Dane te pozwalają ci stworzyć obraz zachowań klientów, ich historii zakupów, danych demograficznych i wzorców zaangażowania. Tego rodzaju informacje pozwalają lepiej zrozumieć klientów, odpowiednio personalizować ofertę i budować lepsze kampanie marketingowe.
PRZYKŁAD: Klient kupuje mokrą karmę dla kota w twoim sklepie internetowym. To sugeruje, że klient ma kota i będzie zainteresowany określonymi kategoriami produktów w przyszłości.
Dane third-party to dane gromadzone przez źródła zewnętrzne niepowiązane z twoją firmą lub organizacją. Są one pozyskiwane od różnych dostawców, takich jak brokerzy danych czy platformy społecznościowe. Dane third-party obejmują informacje o zainteresowaniach konsumentów, ich zachowaniach w internecie, dane demograficzne, itp. Informacje te są często agregowane i anonimizowane w celu tworzenia segmentów odbiorców, które mogą być wykorzystywane do targetowania reklam i celów marketingowych. Chociaż dane third-party mogą być pomocne w zwiększaniu zasięgu kampanii marketingowych oraz możliwości targetowania, ich dokładność i wiarygodność jest często wątpliwa. Ponadto mogą budzić obawy o naruszenie prywatności.
PRZYKŁAD: Kupujesz bazę danych od strony trzeciej, np. sieci klinik weterynaryjnych. Dane sugerują, że pewna osoba trzy lata temu miała kota. Możesz jedynie zakładać, że ta osoba nadal ma kota i że będzie zainteresowana twoimi produktami.
Podsumowując, dane typu zero-party są dobrowolnie udostępniane przez klientów, dane typu first-party są pozyskiwane przez firmę lub organizację bezpośrednio od jej klientów, a dane typu third-party są pozyskiwane ze źródeł zewnętrznych. Spośród tych trzech kategorii, najbardziej wartościowym rodzajem danych są dane zero-party, ponieważ pochodzą bezpośrednio od samych klientów.
Poniżej znajdziesz wyczerpujące informacje na temat sposobów gromadzenia i wykorzystywania danych zero-party przy pomocy SALESmanago.
Warto zaznaczyć, że SALESmanago jest jedyną platformą Customer Engagement, która oferuje specjalny typ danych przeznaczony do przechowywania danych zero-party: Kluczowe Informacje. Więcej informacji znajdziesz w Sekcji 2.A poniżej.
2. Zbieranie danych zero-party z pomocą SALESmanago
A. Centrum Preferencji Klienta
SALESmanago oferuje innowacyjny moduł zaprojektowany specjalnie po to, aby pomagać ci w gromadzeniu danych zero-party: Centrum Preferencji Klienta.
Dowiedz się więcej o Centrum Preferencji Klienta >>
Centrum Preferencji Klienta możesz wdrożyć na swojej stronie internetowej jako specjalną sekcję (stronę, a nawet pop-up), w której klienci mogą udostępniać informacje o nich samych oraz zarządzać tymi informacjami. Mogą to być preferencje produktowe, dane osobowe, zgody marketingowe czy preferencje w zakresie sposobu komunikacji (Kanały & Częstotliwość).
W jaki sposób możesz gromadzić dane zero-party za pomocą Centrum Preferencji Klienta?
Utwórz Centrum Preferencji Klienta na platformie SALESmanago i umieść je na swojej stronie, dostarczając klientom przestrzeń, w której mogą dzielić się swoimi preferencjami oraz łatwo zarządzać własnymi danymi.
Centrum Preferencji możesz wdrożyć na swojej witrynie internetowej w formie specjalnej strony (sekcji, zakładki itp.):
…czy nawet pop-upu, który będzie się pojawiać po kliknięciu na dedykowany przycisk:
Dobrym sposobem na zachęcenie klientów do udostępniania swoich danych jest wysłanie im linku dostępu do Centrum Preferencji. Możesz go wysłać poprzez: e-mail, SMS lub WhatsApp.
Możesz również poprosić klientów o podzielenie się Kluczowymi Informacjami – poprzez umieszczenie specjalnych pytań w formularzu czy na pop-upie. Co więcej, możesz zaimplementować własny mechanizm, który będzie przesyłać dane zebrane za pomocą innych twoich narzędzi do Centrum Preferencji Klienta, poprzez API lub Frontend SDK.
Informacje udostępniane przez Kontakty za pomocą Centrum Preferencji Klienta są przechowywane w różnych lokalizacjach na platformie SALESmanago, w zależności od ich rodzaju:
- Informacje dotyczące preferencji Kontaktów są przechowywane jako specjalny rodzaj danych: Kluczowe Informacje. Kluczowe Informacje dodawane są do Karty Kontaktu (zakładka Szczegóły i Tagi) w celu uzupełnienia profilu 360° klienta.
Dowiedz się więcej o Kluczowych Informacjach >>
Kluczowe Informacje mogą być wykorzystywane do segmentacji i wyboru Kontaktów za pomocą następujących narzędzi:
- Specjalny selektor Kontaktów: Kluczowa Informacja. Jest on dostępny w każdym miejscu w systemie, gdzie wymagany jest wybór Kontaktów, np. przy wysyłce wiadomości e-mail, tworzeniu grupy Custom Audience czy segmentacji Kontaktów.
- Procesy Automatyzacji: Zdarzenie: Kontakt uzupełnił Kluczową Informację >> oraz Warunek: Kluczowa Informacja >>
- Dane osobowe przekazane za pośrednictwem Centrum Preferencji Klienta są przechowywane na Karcie Kontaktu jako podstawowe informacje o Kontakcie oraz w zakładce Centrum Preferencji. Przykładowo, jeżeli Kontakt wskaże, z jakiego kraju pochodzi, informacja ta zostanie dodana do jego Karty Kontaktu.
- Zgody marketingowe, którymi klient może zarządzać za pośrednictwem Centrum Preferencji Klienta, są przechowywane na Karcie Kontaktu (jako statusy Email Marketing i Mobile Marketing oraz w zakładce Centrum Preferencji).
- Preferencje dotyczące komunikacji (Kanały i Częstotliwość) są przechowywane na Karcie Kontaktu w zakładce Centrum Preferencji. Możesz ich używać do segmentowania i wybierania Kontaktów za pomocą następujących narzędzi:
- Specjalne selektory Kontaktów: Preferowane kanały oraz Preferowana częstotliwość. Są one dostępne w każdym miejscu w systemie, gdzie wymagany jest wybór Kontaktów, np. przy wysyłce wiadomości e-mail, tworzeniu grupy Custom Audience czy segmentacji Kontaktów.
- Procesy Automatyzacji: Zdarzenie: Kontakt podał preferencję dotyczącą Kanałów i Częstotliwości >> oraz Warunek: Kontakt ma określone preferencje dotyczące Kanałów i Częstotliwości >>
Poprzez wdrożenie Centrum Preferencji Klienta na swojej stronie zapraszasz wszystkich użytkowników do budowania relacji na zupełnie nowym poziomie, ponieważ dajesz im pełną kontrolę nad tym, jak będą wyglądać ich doświadczenia. Zebrane w ten sposób dane wzbogacą profile klientów, pozwalając ci dostosować komunikaty i rekomendacje do indywidualnych upodobań.
B. Personal Shopping Inbox
Personal Shopping Inbox to innowacyjny widżet, który łączy w sobie centrum preferencji produktowych i nowy kanał komunikacji marketingowej, pozwalając wynieść doświadczenia zakupowe klienta na zupełnie nowy poziom.
Moduł ten pozwala skonfigurować oddzielną komunikację dla anonimowych i zidentyfikowanych użytkowników, wdrożyć na stronie mechanizm listy życzeń oraz zbierać dane zero-party. Widżet ten pozwala użytkownikowi wyświetlać twoje powiadomienia, przeglądać swoją listę życzeń i najlepsze rekomendacje, a nawet sprawdzać liczbę punktów w twoim Programie Lojalnościowym.
Dowiedz się więcej o Personal Shopping Inbox >>
Personal Shopping Inbox może pomóc ci w gromadzeniu danych zero-party dotyczących preferencji produktowych klientów.
Tego rodzaju dane są niezbędne, aby dostarczać użytkownikom spersonalizowane rekomendacje.
Dowiedz się, jak utworzyć Personal Shopping Inbox >>
C. Widżety Lead Generation (pop-upy, formularze i strony landing page)
Platforma SALESmanago oferuje szereg widżetów przeznaczonych na stronę internetową, które można wykorzystać do gromadzenia danych zero-party i przekształcania anonimowych odwiedzających w Kontakty, a potencjalnie – lojalnych klientów.
Widżety Lead Generation przedstawione poniżej zostały zaprojektowane specjalnie po to, aby zachęcać odwiedzających stronę do udostępniania swoich danych:
- Pop-upy zawierające formularz. Pop-up to małe okienko, które pojawia się na twojej stronie internetowej. Może zawierać tekst i obrazy, ale także formularz z pytaniami i polami umożliwiającymi wprowadzenie odpowiedzi.
Dowiedz się, jak utworzyć pop-up w kreatorze Custom Modal Designer >>
- Formularze. Formularze mogą być podobne do pop-upów, jednak są przeznaczone konkretnie do pozyskiwania informacji od klientów.
Dowiedz się, jak utworzyć formularz w kreatorze Zaawansowanym >>
- Strony landing page. Strona typu landing page może mieć formę samodzielnej strony bądź ramki iframe. Landing page musi zawierać formularz.
Dowiedz się, jak utworzyć landing page w kreatorze Zaawansowanym >>
Dane przekazywane za pomocą widżetów Lead Generation są zapisywane na indywidualnych Kartach Kontaktów. Jeżeli za pośrednictwem takiego widżetu zostanie zarejestrowany nowy adres e-mail, zostanie utworzona nowa Karta Kontaktu.
D. Widżety Email Design Studio
Dane zero-party możesz pozyskiwać za pomocą widżetów typu Ankiety dostępnych w Email Design Studio: Tak/Nie oraz Ocena/NPS.
Widżetu Tak/Nie możesz używać do zadawania pytań typu tak/nie lub pytań z dwiema alternatywnymi odpowiedziami:
Dowiedz się więcej o widżecie Tak/Nie >>
Widżet Ocena/NPS umożliwia Kontaktom wyrażenie swojej opinii poprzez przydzielenie oceny. Jest to szczególnie przydatne, gdy chcesz zapytać odbiorców o ich doświadczenia.
Dowiedz się więcej o widżecie Ocena/NPS >>
Dane zero-party dostarczone przez Kontakty za pomocą tych dwóch widżetów mogą być gromadzone w następujący sposób:
- W Centrum Preferencji Klienta. Jeżeli każdy przycisk w widżecie przekierowuje na stronę internetową (tzn. ma dodany link), możesz przejść do sekcji Zbieranie danych w ustawieniach widżetu i zaznaczyć pole: Zbieraj dane za pomocą Centrum Preferencji. Następnie wybierz Kluczową Informację, która będzie używana do przechowywania odpowiedzi udzielanych przez odbiorców. Odpowiedzi będą zapisywane jako Kluczowa Informacja na indywidualnych Kartach Kontaktów.
- Zastosuj własne, niestandardowe rozwiązanie. Możesz na przykład utworzyć unikalny link dla każdego przycisku i przechowywać odpowiedzi Kontaktów we własnej bazie danych. Możesz również przesyłać takie dane do SALESmanago i przechowywać je na poszczególnych Kartach Kontaktów jako szczegóły standardowe lub słownikowe.
WAŻNE: Te dwa widżety mogą być wykorzystywane do zbierania danych jedynie wtedy, gdy każdy przycisk przekierowuje na stronę internetową (tzn. jeżeli do każdego przycisku dodano link).
E. API i Frontend SDK
Jeżeli korzystasz z jakichkolwiek narzędzi do zbierania danych zero-party, które nie są dostarczane przez platformę SALESmanago lub bezpośrednio z nią zintegrowane, możesz przesyłać zgromadzone dane do SALESmanago za pomocą metod API i Frontend SDK.
Przykładowo, jeżeli zbierasz dane zero-paty za pomocą własnych ankiet, takich jak ta pokazana poniżej:
Możesz przesyłać odpowiedzi do SALESmanago za pomocą metody API lub Frontend SDK. Takie dane mogą być przechowywane na poszczególnych Kartach Kontaktów jako szczegóły standardowe, szczegóły słownikowe lub – jeżeli masz Centrum Preferencji Klienta – jako Kluczowe Informacje.
Dowiedz się więcej o tych metodach przesyłania danych w dokumentacji SALESmanago API >>
3. Stosowanie danych zero-party w działaniach marketingowych
Dane zero-party mogą być pomocne w zwiększaniu współczynników konwersji i wyników sprzedażowych. Pamiętaj, że im więcej danych zgromadzisz, tym więcej będziesz mieć opcji i możliwości.
A. Personalizacja
Personalizacja to trend, który stale zyskuje na znaczeniu. Personalizując swoją komunikację marketingową, możesz budować bliższe relacje z klientami, co przynosi efekty w postaci większego zaangażowania i większej satysfakcji klientów, a w rezultacie – zmaksymalizowanego wzrostu przychodów z eCommerce.
SALESmanago umożliwia personalizację komunikatów w wielu różnych kanałach z wykorzystaniem indywidualnych danych Kontaktów przechowywanych na Karcie Kontaktu. Poprzez umieszczenie specjalnych placeholderów (atrybutów) w temacie lub treści wiadomości, czy też w adresie URL linku, możesz nie tylko ulepszyć doświadczenia klienta, ale także wzbogacić swoją analitykę. System SALESmanago zastąpi placeholdery indywidualnymi danymi Kontaktów w momencie, gdy komunikaty zostaną wysłane lub wyświetlone poszczególnym odbiorcom.
Dowiedz się więcej o personalizacji z wykorzystaniem placeholderów >>
Wykorzystując placeholdery, możesz personalizować następujące rodzaje wiadomości:
- e-maile,
- powiadomienia Web Push,
- pop-upy,
- wiadomości tekstowe.
Przykładowo, zamiast wysyłać wiadomość e-mail z ogólnym tematem, możesz spersonalizować temat za pomocą jednego lub kilku placeholderów:
Placeholdery użyte w tym przykładzie odpowiadają imieniu Kontaktu oraz wartości szczegółu standardowego: imie_kota.
E-mail jest przeznaczony dla właścicieli kotów, dlatego przy jego wysyłce koniecznie zastosuj precyzyjne targetowanie – przeczytaj więcej w Sekcji 3.B poniżej.
Kontakt znany z imienia i posiadający szczegół standardowy: imie_kota na swojej Karcie Kontaktu otrzyma e-mail, którego temat będzie wyglądać następująco:
B. Precyzyjne targetowanie
Targetowanie to proces identyfikacji określonych grup klientów, którzy charakteryzują się podobnymi cechami, zachowaniami czy preferencjami, oraz dostosowywania działań marketingowych w taki sposób, aby skutecznie do nich docierać i ich angażować. Polega to na podzieleniu większego rynku docelowego na mniejsze, dokładniej zdefiniowane segmenty, w celu skupienia konkretnych działań marketingowych na najbardziej podatnych odbiorcach.
We wszystkich miejscach na platformie SALESmanago, gdzie konieczne jest określenie grupy docelowej, możesz wybierać Kontakty za pomocą listy predefiniowanych selektorów bądź wybrać wcześniej utworzony segment Kontaktów.
Dowiedz się więcej o predefiniowanych segmentach Kontaktów i selektorach >>
Kontakty możesz wybierać i segmentować na podstawie rozlicznych kryteriów, takich jak:
- Tagi. Tagi możesz przypisywać na podstawie szerokiego spektrum danych first-party, ale również zero-party. Przykładowo, jeśli posiadasz Centrum Preferencji Klienta, możesz utworzyć Proces Automatyzacji, w którym Zdarzenie: Kontakt uzupełnił Kluczową Informację lub Zdarzenie: Kontakt podał preferencję dotyczącą Kanałów i częstotliwości jest połączone z Akcją: Dodaj tag do Kontaktu. Możesz także wykorzystywać metodę API, aby dodawać lub usuwać tagi na podstawie danych zero-party dostarczanych przez Kontakty.
- Kluczowa Informacja. Swoje możliwości w zakresie targetowania możesz znacznie rozszerzyć poprzez wdrożenie Centrum Preferencji Klienta i gromadzenie Kluczowych Informacji. Korzystając z selektora: Kluczowa Informacja, możesz zarządzać grupami Kontaktów, które podzieliły się konkretną Kluczową Informacją o dowolnej lub określonej wartości.
- Dane osobowe. Przykładowo, możesz targetować Kontakty z określonymi datami urodzin bądź z konkretnego miasta lub kraju.
Im więcej danych zero-party zgromadzisz, tym bardziej precyzyjnie możesz targetować Kontakty. Przykładowo, możesz odpowiednio otagować osoby urodzone w latach 1997–2012 i wysyłać im rekomendacje produktów, które są najbardziej popularne wśród Pokolenia Z. Inny przykład: targetuj Kontakty z pojedynczego regionu ofertą specjalną, która obowiązuje wyłącznie na tym obszarze.
Doskonałym narzędziem do precyzyjnego targetowania są Procesy Automatyzacji, a w szczególności Workflow, które mogą się składać z wielu ścieżek, którymi będą podążać jedynie te Kontakty, które spełniają określone warunki.
Dowiedz się więcej o procesach Workflow >>
Zobacz listę wszystkich artykułów poświęconych Workflow >>
Przykładowo, możesz utworzyć Workflow, w którym Kontakty mające psa lub kota otrzymają e-mail z reklamą zabawek i przekąsek, a Kontakty mające rybki – e-mail z reklamą roślin akwariowych.
C. Spersonalizowane rekomendacje
Możesz wykorzystywać gromadzone dane zero-party w celu dostarczania Kontaktom indywidualnie dopasowanych rekomendacji. W ten sposób zwiększasz satysfakcję klientów (ponieważ ułatwiasz im znalezienie odpowiedniego produktu), a jednocześnie zwiększasz swoje szanse na sprzedaż.
Dzięki SALESmanago możesz spersonalizować swoje rekomendacje w różnych kanałach poprzez wykorzystanie narzędzi takich jak tagi, treści warunkowe w wiadomościach e-mail czy Dynamiczne Ramki Produktowe, jak również poprzez wykluczanie pewnych Kontaktów z określonych grup docelowych.
Wiele nowych możliwości w tym zakresie otwiera Centrum Preferencji Klienta, pozwalające zbierać Kluczowe Informacje. Przykładowo, jeżeli twoja firma oferuje ubrania lub biżuterię, możesz poprosić Kontakty o opisanie swojego wyglądu (kolor włosów, kolor oczu, kształt twarzy itp.), a następnie dostarczyć im idealnie dopasowane rekomendacje produktów, które będą pasować do ich cech zewnętrznych (np. osoba o okrągłej twarzy będzie prawdopodobnie zainteresowana długimi kolczykami).
W kreatorze Email Design Studio możesz zastosować treści warunkowe, aby dopasować polecane produkty do Kontaktów mających określone potrzeby czy zainteresowania (tzn. mających określony tag lub szczegół standardowy).
Dowiedz się więcej o treściach warunkowych w Email Design Studio >>
Możesz również użyć widżetu: Dynamiczna Ramka Produktowa i wybrać scenariusz: Produkty na podstawie preferencji Kontaktu. W ustawieniach widżetu wybierz Centrum Preferencji Klienta, z którego będą pochodzić dane.
Dowiedz się więcej o Ramkach Produktowych: Dynamicznej i Statycznej w Email Design Studio >>
Jeżeli przypisujesz tagi do Kontaktów na podstawie preferencji wskazanych w Centrum Preferencji Klienta (np. poprzez utworzenie Workflow, w którym Zdarzenie: Kontakt uzupełnił Kluczową Informację jest połączone z Akcją: Dodaj tag do Kontaktu), możesz również utworzyć warianty Personalizowanego Banera przeznaczone dla różnych grup Kontaktów. Przykładowo, jeżeli prowadzisz sklep zoologiczny, możesz utworzyć Personalizowany Baner o 5 wariantach: jeden z psem, jeden z kotem, jeden z żółwiem, jeden z królikiem i jeden z chomikiem. Następnie możesz skonfigurować warianty tak, aby były wyświetlane Kontaktom mającym, odpowiednio, następujące tagi: WLASCICIEL_PSA, WLASCICIEL_KOTA, WLASCICIEL_ZOLWIA, WLASCICIEL_KROLIKA i WLASCICIEL_CHOMIKA. Zauważ, że możesz również utworzyć szósty wariant, przeznaczony dla pozostałych Kontaktów (niemających żadnego z tych tagów), i ustawić ten wariant jako domyślny.
Dowiedz się więcej o Personalizowanych Banerach >>
D. Budowanie pogłębionych relacji z klientami
Konsumenci zyskują coraz większą świadomość. Nauczyli się wyznaczać granice i wolą angażować się w relacje z markami na własnych zasadach. Słuchając swoich klientów i budując z nimi relacje oparte na świadomej zgodzie, zdobywasz ich zaufanie i zachęcasz do zaangażowania. W ten sposób możesz zwiększyć lojalność klientów oraz CLV.
Jeżeli chcesz budować bliskie relacje z klientami, musisz zadbać o to, aby nie czuli się przytłoczeni liczbą twoich komunikatów marketingowych. Pozwól im decydować, jak i kiedy chcą je otrzymywać. Centrum Preferencji Klienta SALESmanago oferuje idealne narzędzie do tego celu: Kanały i Częstotliwość.
Kanały i Częstotliwość to sekcja Centrum Preferencji Klienta, w której Kontakty mogą wskazywać swoje ulubione kanały marketingowe oraz preferowany czas i częstotliwość otrzymywania wiadomości. W sekcji tej Kontakty mogą określić:
- Czy wolą, aby kontaktować się z nimi przez e-mail, SMS i/lub Web Push.
- Czy wolą, aby kontaktować się z nimi regularnie, czasami, czy sporadycznie.
- W jakie dni tygodnia i o jakich godzinach chcą otrzymywać wiadomości.
Umożliwia to dostosowanie metod, intensywności oraz czasu wysyłki wiadomości w taki sposób, aby komunikować się z Kontaktami zgodnie z ich życzeniami. Oczywiście wskazania te są jedynie sugestiami, a nie sztywnymi deklaracjami blokującymi wszelką inną komunikację bądź ograniczającymi twoje działania.
Podczas tworzenia (lub edytowania) Centrum Preferencji Klienta możesz skonfigurować specjalną sekcję poświęconą Kanałom i Częstotliwości:
W tym kroku kreatora możesz określić, jakie kanały i opcje częstotliwości będą dostępne do wyboru. Możesz również dodać opcje wyboru dni tygodnia i pór dnia, w których Kontakty chcą otrzymywać wiadomości.
Kontakt, który odwiedzi Centrum Preferencji Klienta i przejdzie do zakładki Kanały i Częstotliwość, będzie mógł określić swoje preferencje w tym zakresie. Odpowiedzi będą przechowywane na Karcie Kontaktu, w zakładce Centrum Preferencji.
Informacje dostarczane przez Kontakty w sekcji Kanały i Częstotliwość mogą być wykorzystywane przy segmentacji i wyborze Kontaktów, ale również w Procesach Automatyzacji, dzięki specjalnemu Zdarzeniu oraz specjalnemu Warunkowi.
Zdarzenie: Kontakt podał preferencję dotyczącą Kanałów i Częstotliwości może ci pomóc w uporządkowaniu twojej bazy danych i odpowiednim segmentowaniu Kontaktów. Przykładowo, możesz połączyć to Zdarzenie z Akcją: Dodaj tag do kontaktu i przypisywać odpowiednie tagi do Kontaktów, które wskazały określone preferencje, tak jak pokazano na przykładzie poniżej:
Dowiedz się więcej o Zdarzeniu: Kontakt podał preferencję dotyczącą Kanałów i Częstotliwości >>
Warunek: Kontakt ma określone preferencje dotyczące Kanałów i Częstotliwości może ci pomóc w kierowaniu komunikatów jedynie do Kontaktów o określonych preferencjach. Przykładowo, możesz utworzyć Workflow, w którym wiadomość e-mail zostanie wysłana do wszystkich Kontaktów, a dodatkowo wiadomość SMS zostanie wysłana tylko do tych Kontaktów, które wskazały ten kanał jako preferowany:
Dowiedz się więcej o Warunku: Kontakt ma określone preferencje dotyczące Kanałów i Częstotliwości >>