Klucz DKIM

Co to jest DKIM?

DKIM to metoda która pozwala łączyć domenę internetową z serwisem pocztowym i służy potwierdzeniu autentyczności adresu e-mail z którego została wysłana wiadomość. Pozwala to odbiorcy wiadomości na weryfikację, czy otrzymana wiadomość e-mail, która została wysłana z konkretnego adresu, została zautoryzowana przez właściciela domeny. Ma to na celu zapobiec podszywania się pod nadawcę adresu e-mail, czyli taktykę stosowaną w phisingu oraz spamowaniu.

Jak działa DKIM?

DKIM pozwala domenie skojarzyć jej nazwę z wiadomością e-mail, umieszczając w wiadomości podpis cyfrowy. Weryfikacja odbywa się za pomocą publicznego klucza podpisującego opublikowanego w DNS domeny nadawcy. Ważny podpis gwarantuje, że wiadomość e-mail (w tym załączniki) nie została zmodyfikowana od momentu podpisu. Zwykłe sygnatury DKIM nie są widoczne dla użytkowników końcowych i mają one wpływ na wynik filtrów antyspamowych.

Przygotowanie DKIM w SALESmanago:

  1. Wskazać domenę lub listę domen z której będą wysyłane e-maile (np. firmaXYZ.pl, mail.firmaXYZ.pl, XYZ.pl) i przekazać tę informację do opiekuna projektu.
  2. Podać hosting na którym znajduje się domena (bądź domeny).
  3. Administratorzy SALESmanago przygotują indywidualny klucz, który należy dodać do swoich wpisów DNS.

Np. Posiadając w SALESmanago np. trzy konta e-mail marketing: 

  • sklep@firmaXYZ.pl 
  • newsletter@XYZ.pl 
  • sklep@mail.firmaXYZ.pl 

Mamy możliwość podpisania więcej niż jednej domeny – oznacza to że każde konto e-mail marketing założone w SALESmanago może być podpisane kluczem DKIM.

WAŻNE: Podpisanie kluczem DKIM będzie wymagało dodania wpisów do strefy DNS na każdej domenie (w tym przypadku na dwóch domenach: firmaXYZ.pl oraz XYZ.pl).

<h4> Przykładowy klucz: </h4>
SPF

Struktura wpisu:domena: nazwafirmy.pl
typ: TXT
wartość: „v=spf1 include:_spf.jupiter.salesmanago.pl„Jeśli występuje już inna wartość v=spf1 należy dodać do niej samo include:_spf.jupiter.salesmanago.pl przed -allDKIM
Struktura wpisu:
domena: salesmanago._domainkey.nazwafirmy.pl
typ: CNAME

wartość: salesmanago._domainkey.smgrid.pl. (w przypadku wysyłek za granicę, zamiast pl. na końcu wpisujemy com.)

WAŻNE: Różne panele hostingów domen mogą inaczej walidować kropki na końcu podanych wartości. W przypadku problemów z odrzuceniem wpisów należy spróbować wprowadzić podane wartości bez kropek na końcu.

Podczas implementacji DKIM sugerujemy również implementację wpisów SPF. Jest do dodatkowa metoda autoryzacji wiadomości którą powinniśmy skonfigurować.

Konfiguracja klucza SPF >>

Jak sprawdzić poprawność DKIM?

  1. Zgłosić się do opiekuna projektu.
  2. Skorzystać z darmowych narzędzi internetowych (np. https://mxtoolbox.com/dkim.aspx)

WAŻNE: Na Dashboardzie E-mail Marketingu możesz sprawdzić czy klucz DKIM został poprawnie skonfigurowany.

 Sprawdź, jak ustawić rekordy DKIM na najbardziej popularnych hostingach:

Jeżeli potrzebujesz więcej informacji na powyższy temat skontaktuj się z nami: bok@salesmanago.pl +48 533 600 808