Onbording e-mailowy

Utrzymanie masowych kampanii e-mailowych na najwyższym możliwym poziomie i budowanie zaufania wśród klientów, zapewniając w tym samym czasie wysoką dostarczalność może nie być łatwe, jeśli nie zastosujesz się do kilku istotnych zasad. Począwszy od konfiguracji konta, a skończywszy na doborze bazy odbiorców, możesz natknąć się na takie kwestie, które musisz szybko rozwiązać, aby twoja kampania była skuteczna.


Spis treści:

  1. Konfigurowanie konta wysyłkowego 
  2. Budowanie reputacji nadawcy
  3. Dlaczego twoja kampania e-mailowa, może z początku być nieefektywna
  4. Wpływ jakości bazy kontaktów na dostarczalność

1. Konfigurowanie konta wysyłkowego 

Aby pomyślnie skonfigurować konto wysyłkowe i zapewnić jak najwyższy poziom dostarczalności, powinieneś mieć na uwadze kilka ważnych wytycznych. Jako że dostawcy usług e-mailowych muszą upewnić się, że naprawdę jesteś tym, za kogo się podajesz, ustawienie poprawnej konfiguracji kluczy SPF i DKIM będzie jedną z pierwszych rzeczy, o których musisz pamiętać.

  • Sender policy framework – SPF jest jedną z podstawowych funkcjonalności w e-mail marketingu. Po wysłaniu maila, serwer pocztowy odbiorcy sprawdza, czy adres IP serwera pocztowego nadawcy jest autoryzowany do wysyłania wiadomości z danej domeny. SPF zwiększa twoją wiarygodność w oczach serwera odbierającego pocztę, ale w momencie, w którym go nie posiadasz twój e-mail zwyczajnie może zostać odrzucony. 

Sprawdź jak skonfigurować klucz SPF >>

Jak działa SPF?

Mówiąc najprościej, SPF na najbardziej podstawowym poziomie jest odpowiedzialny za ustanowienie pewnej metody dla serwerów pocztowych, weryfikującej, czy przychodzący e-mail z danej domeny został wysłany z hosta autoryzowanego przez administratorów tej domeny.

  • DomainKeys Identified Mail – DKIM został stworzony z tego samego powodu co SPF: w celu powstrzymania oszustów od podszywania się pod nadawcę wiadomości. Jest to sposób na dodatkowe podpisanie twoich e-maili tak, aby serwer odbiorcy mógł zweryfikować czy naprawdę jesteś nadawcą. Poprzez ustawienie DKIM dostarczasz dodatkową wiadomość do odbiorcy:  „Tak, to naprawdę ja wysyłam tę wiadomość”. 

Sprawdź jak skonfigurować klucz DKIM >>

Jak działa DKIM?

DKIM działa poprzez dodanie cyfrowego podpisu do nagłówka wiadomości. Podpis ten może być następnie zweryfikowany na podstawie publicznego klucza kryptograficznego, który znajduje się w rekordzie DNS organizacji.

Podsumowując, SPF gwarantuje, że to ty jesteś właścicielem domeny i daje możliwość kontaktowania się z osobami używającymi nazwy tej domeny na wybrane adresy IP. Połączenie go z DKIM daje nie tylko możliwość uwierzytelnienia własności wiadomości, ale także weryfikacji e-maili.


2. Budowanie reputacji nadawcy

Budowanie reputacji, powszechnie jest uważane za dość trudne. Jest ona tworzona na podstawie danych, których używasz w połączeniu z  informacją zwrotną od twoich odbiorców – proces ten może potrwać od 1 do 4 tygodni. Aby wygenerować najlepszą możliwą reputację nadawcy we wczesnych etapach wysyłek, powinieneś:

  • Dostarczać aktualne, prawdziwe dane – ponieważ chcesz wyglądać wiarygodnie w oczach swoich odbiorców, musisz mieć pewność, że dostarczane przez ciebie dane są zawsze ważne, aktywne i aktualne,
  • Generować CTR – wybieraj lub twórz treści takie, które będą generować wysoki wskaźnik otwarć i kliknięć. Na wczesnym etapie budowania reputacji nie wysyłaj maili do starszych lub mniej aktywnych kontaktów,
  • Pozwalać swoim odbiorcom na rezygnację z subskrypcji – żeby nie sprawiać wrażenia nachalności, powinieneś pozwolić swoim odbiorcom na rezygnację z otrzymywania twoich wiadomości w dowolnym momencie – w przeciwnym razie prawdopodobnie po prostu przeniosą twoją wiadomość do spamu,
  • Wysyłać zaproszenia do ankiet, tylko do osób, które wyraziły na to zgodę – kolejną rzeczą, która ma negatywny wpływ na twoją reputację, jest wysyłanie maili do każdego, bez ich konkretnej zgody. To z pewnością doprowadzi do przekierowania twojej wiadomości do spamu,
  • Przyciągnąć uwagę swojego odbiorcy – podczas gdy liczba wiadomości przychodzących jest wręcz przytłaczająca, powinieneś stworzyć taką, która przyciągnie wzrok odbiorcy. Spowoduje to zainteresowanie mailem, poprawiając tym samym twoją reputację,
  • Dostarczać interesujące treści – ta rada może być nieco przereklamowana, ale sposób, w jaki prezentujesz słowa lub obrazy, ma ogromny wpływ na zachowanie twoich odbiorców. 


3. Dlaczego twoja kampania e-mailowa, może z początku być nieefektywna 

Kiedy dopiero co zaczynasz kampanię e-mailową wysyłając masowe wiadomości, możesz spodziewać się na sobie podejrzliwego wzroku wszystkich dostawców usług internetowych (ISP). Są oni nastawieni na poszukiwania spamerów i zachowują się niezwykle ostrożnie, gdy nowa domena zostanie użyta. Dlatego jeszcze świeże kampanie e-mailowe mogą natknąć się na pewne blokady lub filtry ze strony poszczególnych ISP. Aby zniknąć z ich radarów, wystarczy w ciągły sposób wysyłać wiadomości. 

Podobnie jest w przypadku zmiany dostawców e-mailowych – wyniki twoich masowych kampanii mogą być na początku nieco gorsze. Sytuacja zmieni się po wysłaniu 3 do 5 kampanii zgodnych z dobrymi praktykami i polityką antyspamową, wtedy wyniki te powinny się poprawić. 


4. Wpływ jakości bazy kontaktów na dostarczalność

Mówiąc o zależności między jakością kontaktów a dostarczalnością kampanii, to znajdujemy potwierdzenie w słowach „jakość ponad ilość”. Zdecydowanie lepiej jest uwzględnić 20 zaangażowanych subskrybentów, niż 100 osób niezainteresowanych treściami, które prezentujesz. Dlaczego powinieneś postawić na zaangażowanych odbiorców?

  • Zaangażowani subskrybenci kupują więcej – klienci, którzy są naprawdę oddani marce, będą bardziej skłonni docenić twoje kampanie e-mailowe, a działając w myśl reguły wzajemności, nawet kupić produkt w twoim sklepie,
  • Zaangażowani subskrybenci będą skłonni do polecenia cię innym – rekomendacja jest potężnym narzędziem, a kiedy dopasowujesz swoje treści do odbiorców, możesz liczyć na to, że polecą oni twoją działalność znajomym,
  • Odbiorcy, którzy chcą otrzymywać twoje treści, nie uznają cię za spam – co wspomoże wzrost twojej reputacji.

Jeżeli potrzebujesz więcej informacji na powyższy temat skontaktuj się z nami: support@salesmanago.com +48 533 600 808
Luty 02 2024 Kwiecień 23 2024