Wskaźnik dostarczalności może nastręczyć ci nie lada problemów, jeśli nie wiesz dokładnie jak działa. Dowiedz się, jakie masz możliwości, aby zwiększyć swój CTR, naucz się, jak uniknąć trafienia do folderu spamu i czym jest pułapka spamowa.
Spis treści:
- Dostarczalność w pigułce
- Różne opcje filtrowania dostarczane przez dostawców skrzynek pocztowych
- Czym jest Spamhaus
- Pułapki spamowe
- Czym jest pętla zwrotna
1. Dostarczalność w pigułce
Dostarczalność polega na wysyłaniu poczty, na którą użytkownicy są przygotowani i zazwyczaj chcą ją otrzymywać. Uzyskanie zgody od odbiorców, spełnienie ich oczekiwań, jak również stworzenie i utrzymanie doskonałej reputacji twojego adresu IP i domeny są kluczowe dla tego procesu.
Na wspomniany proces dostarczania twojej kampanii mailowej powinny składać się:
- Uwierzytelnienie,
- Wysyłanie poczty, której subskrybenci oczekują,
- Przechwytywanie adresów email i higiena listy kontaktów,
- Prawidłowe zarządzanie reklamacjami,
- Częstotliwość wysyłki i twoje zaangażowanie w cały proces.
W proces dostarczalności e-maili zaangażowane są cztery składowe – nadawcy, dostawcy usług pocztowych (ESP), dostawcy usług internetowych (ISP) oraz odbiorcy.
- Nadawca to firma lub osoba, która planuje wysłanie wiadomości e-mail.
- ESP – Email Service Provider to organ, który oferuje usługi masowego wysyłania wiadomości e-mail. Oprócz infrastruktury, która jest wykorzystywana do fizycznego wysyłania kampanii, oferuje również funkcjonalności, które pomagają zaprojektować, spersonalizować i przeanalizować kampanię e-mailową.
- ISP – Inbox Service Provider oferuje usługi związane ze skrzynką pocztową. Najpopularniejszymi darmowymi ISP są Gmail, Outlook, iCloud Mail oraz Yahoo! Mail.
- Odbiorca – osoba, która wyraziła zgodę na otrzymywanie wiadomości email. Zazwyczaj osoby te muszą się zapisać, aby otrzymywać wiadomości od różnych nadawców.
Taki proces oznacza, że przed dostarczeniem twojego maila do odbiorcy, musi on przejść przez filtry i spełnić wymagania stawiane przez ISP.
2. Różne opcje filtrowania dostarczane przez dostawców skrzynek pocztowych
Jeśli chodzi o dostarczanie wiadomości e-mail, różne programy pocztowe mają różne filtry i wymagania dotyczące otrzymywanych wiadomości. Dostawcy skrzynek pocztowych instalują filtry wewnątrz swoich procesów transferowych, które następnie po oddzieleniu, przekazują pocztę jako usługę dla wszystkich swoich klientów.
E-maile w różnych programach są sortowane przez filtry według określonych kryteriów. Pierwotnie, filtry służyły do identyfikacji spamu i blokowania go lub przenoszenia do określonego folderu. Obecnie dostawcy skrzynek pocztowych używają filtrów do kategoryzowania wiadomości w celu uporządkowania skrzynki odbiorczej (np. kategorie Gmaila lub Focused Inbox Microsoftu).
Dostawcy skrzynek pocztowych stosują filtry antyspamowe, niezależnie od tego, czy tworzą własny system, korzystają z technologii filtrów antyspamowych innych firm, czy też stosują kombinację obu tych rozwiązań.
Podczas podróży wiadomości od nadawcy do skrzynki odbiorczej subskrybenta, różne rodzaje filtrów mogą wpływać na dostarczalność i umiejscowienie w skrzynce odbiorczej:
- Filtry antyspamowe Gateway są pierwszą linią obrony dostawcy skrzynki pocztowej w procesie neutralizacji spamu. Cała poczta próbująca dostać się do firmy musi przejść przez taką właśnie „bramę” zanim dostanie się do systemu.
- Filtry antyspamowe third-party to takie, które wypracowały sobie własną metodę odróżniania spamu od legalnej poczty. Tego typu filtry spamu mogą wpływać na decyzje dotyczące oddzielania na bramce lub po jej zaakceptowaniu przez bramkę (tj. umieszczeniu w skrzynce odbiorczej lub spamie).
- Filtry antyspamowe Desktopowe to w zasadzie filtry antyspamowe third-party, ale na twoim własnym komputerze.
Dostawcy skrzynek pocztowych biorą pod uwagę cztery główne aspekty poczty podczas filtrowania:
- Źródło mailingu,
- Reputacja nadawcy,
- Treść wysyłanego maila,
- Zaangażowanie subskrybenta.
3. Czym jest Spamhaus
Aby uniemożliwić spamerom wysyłanie tylu maili, ile dusza zapragnie, powstała potrzeba powstania narzędzi do tworzenia czarnych list.
Spamhaus to jedno z publicznych narzędzi blacklistingowych, które oprócz samej czarnej listy prowadzi Rejestr Znanych Operacji Spamowych (Register of Known Spam Operations) – czyli listę użytkowników oznaczonych jako spamerzy trzy lub więcej razy.
Polityka Spamhaus opiera się na przekonaniu, że jedynym sposobem na to, aby poczta elektroniczna pozostała ważnym i użytecznym kanałem, jest otrzymywanie przez użytkowników tylko tych wiadomości, o które sami poprosili. Żaden e-mail nie powinien zostać wysłany, jeśli nie ma na to bezpośredniej i możliwej do sprawdzenia zgody. Spamhaus decyduje o tym, jakie IP lub domeny wymienia lub usuwa, co jest pomocne w przypadku pułapek spamowych.
4. Pułapki spamowe
Poprzez wysyłanie masowych kampanii e-mailowych łatwo możesz znaleźć się w sidłach pułapki spamu.
Pułapka spamowa to upraszczając, stary, przetworzony e-mail stworzony przez IPS lub dostawców publicznych czarnych list, który nie jest aktywnie używany przez prawdziwą osobę. Pułapka taka jest używana do wykrywania nadawców, którzy próbują wysyłać e-maile do niezweryfikowanych, nieaktywnych użytkowników. Będąc nadawcą, lepiej upewnij się, że spam trapy nie są obecne na twoje liście mailingowej. W innym przypadku może to mocno obniżyć twoją reputację.
Typy pułapek spamowych:
- Nieskazitelnie czyste (pristine) pułapki spamowe to adresy e-mail, które nigdy nie były ważne i mogły nawet nie wyrazić zgody na otrzymywanie wiadomości.
- Zrecyklingowane (recycled) pułapki spamowe faktycznie były kiedyś ważnymi adresami e-mail, ale od tamtego czasu zostały poddane recyklingowi przez ich dostawcę.
Powinieneś upewnić się, że unikasz pułapek spamowych poprzez regularne czyszczenie swojej listy kontaktów.
5. Czym jest pętla zwrotna
W przypadku, gdy twój dostawca skrzynki pocztowej nie przechwytuje wiadomości spamowych i lądują one w twojej zwykłej skrzynce odbiorczej, pętle informacji zwrotnej (FBL) dostawców usług internetowych (ISP) pozwolą ci, jako użytkownikowi ISP, zgłosić zarówno wiadomość jak i jej nadawcę. Poprzez proste kliknięcie przycisku „zgłoś spam” lub „to jest spam” poinformujesz swojego dostawcę usług internetowych, że uważasz dany email za niechciany.
Podsumowując, jeśli chcesz utrzymać jak najlepszą dostarczalność, nie zostając oznaczonym jako nadawca spamu, powinieneś się zidentyfikować, podając w wiadomościach swoje dane, wysyłając je z odpowiednią częstotliwością i tylko wtedy, gdy odbiorcy oczekują twojego mailingu. Dbaj o czystość i higienę swojej listy kontaktów, aby wznieść swój e-mail marketing na zupełnie nowy poziom i pamiętaj, że treść wiadomości, zaangażowanie i metody budowania listy kontaktowej mogą i będą miały wpływ na dostarczalność.